Aktualnie

11.10.2018

Śladami Kopernika

W dniach 3-4 października klasy IV a, IV d oraz V l wyjechały na wycieczkę integracyjną do Torunia.

Punktualnie o godzinie 7:45 uczniowie wyruszyli spod szkoły i dotarli do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Niezwykłym atutem tego miejsca była żywa lekcja historii w niecodziennym otoczeniu zabytkowego gotyckiego kościoła. Swój profil muzeum czerpie z bogatej historii XVIII-wiecznej papierni w Lubiczu i Pruskiej Łące oraz XIX-wiecznej historii drukarstwa toruńskiego. Uczniowie wzięli udział w lekcji kaligrafii, a także mieli okazję samodzielnie wykonać kartki papierowe. Poznali historię wynalezienia druku oraz przyjrzeli się pierwszym prasom drukarskim.

Kolejnym przystankiem był już Toruń i Dom Baśni i Legend Toruńskich. Było to magiczne miejsce, w którym uczniowie poznawali najważniejsze legendy i baśnie związane z Toruniem, ale w niecodzienny sposób. Dzieci mogły bowiem wziąć udział w wielu opowiadanych historiach i wcielić się w bohaterów opowieści.

Kolejnym punktem wycieczki był czas wolny na zakup pamiątek i wizyta w Manufakturze cukierków. Dzień pierwszy zakończył się spacerem z przewodnikiem po najważniejszych zabytkach Torunia. Zobaczyliśmy Rynek z Ratuszem Staromiejskim, Kamienice mieszczańskie, Dom Kopernika, mury miejskie z basztami (Krzywa Wieża, Koci Łeb) i bramami miejskimi, Dwór Artusa, Pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik flisaka z wesołymi żabkami. Noc spędziliśmy w Domu Pielgrzyma.

Drugi dzień wyjazdu rozpoczęła gra miejska zatytułowana Gdzie to jest i co to jest? Była to zabawa w podgrupach polegająca na odnalezieniu charakterystycznych punktów miasta i rozwiązanie zadań ukrytych w kopertach. Równie ciekawym punktem drugiego dnia była wizyta w toruńskim Planetarium i seans Makrokosmos. Mogliśmy obejrzeć Ziemię w wielowymiarowej przestrzeni. Startując z jej powierzchni, spotkaliśmy sztuczne satelity, planety, gwiazdy, galaktyki, by w końcu ogarnąć Wszechświat w największej skali. Ostatnim punktem programu były warsztaty cukiernicze w Muzeum Piernika. Zaproszono nas do XVI-wiecznej piekarni, gdzie wzięliśmy udział w wyrobie pierników według starych receptur w tradycyjny sposób oraz posługując się narzędziami, jakich używano 500 lat temu. Chwilę przed odjazdem mogliśmy kupić prawdziwe toruńskie pierniki.

 

Wycieczka okazała się świetnym czasem, w którym mogliśmy zintegrować się oraz poznać historię jednego z najstarszych miast w Polsce.

Copyright © 2012 Prywatna Szkoła Podstawowa w Milanówku