Niepodległość oczami uczniów z VIII klasy

Obchody odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole

Dokładnie sto lat temu Polska stała się państwem niezależnym od wszystkich zaborców. Dnia 11 listopada tego roku obchodziliśmy stulecie odzyskania niepodległości. Dzień ten był bardzo ważny dla wielu Polaków, a szczególnie tych, którzy pamiętają jeszcze czasy, w których Polska nie była całkowicie niezależna. W naszej szkole oczywiście nie mogliśmy pominąć tak ważnego patriotycznego wydarzenia.

9 listopada od godziny 9:45 wszystkie klasy w szkole w bardzo różnorodny sposób czciły pamięć o tych ważnych wydarzeniach: wykonywały kotyliony w narodowych barwach, dmuchały swoje niepodległościowe balony, którymi potem ozdobiono salę gimnastyczną, oglądały historyczne filmy, wykonywały gazetki, młodsze klasy składały przechodniom w Milanówku życzenia i rozdawały balony. Około godziny 11:00 wszystkie klasy ustawiły się na boisku szkolnym, aby wspólnie zaśpiewać nasz narodowy hymn, czyli „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszyscy stali na baczność i dumnie śpiewali narodową pieśń. Niesamowite było to, że nawet przedszkole przyszło na to ważne wydarzenie. Kiedy skończyliśmy, przedszkole udało się do siebie, a reszta szkoły poszła na górę do sali gimnastycznej, gdzie mogliśmy wziąć udział w konkursie piosenki patriotycznej: „Nuty niepodległości”. Pani Agnieszka Kosowska grała początek pieśni, klasy zgadywały jej tytuł, a potem wszyscy razem śpiewaliśmy cały utwór. Wśród pieśni były: „Pierwsza Brygada”, „O mój rozmarynie”, czy „Pieśń Legionów”.

Szkolne uroczystości pozwoliły nam przeżyć żywą lekcję historii i zastanowić się nad naszym własnym patriotyzmem, może łatwiejszym, a może jednak trudniejszym do pokazania niż w czasach niewoli.

Tymon Pandera, kl. VIII

Współczesny Patriotyzm

Współcześnie patriotyzm jest postrzegany przez ludzi inaczej niż w XIX wieku. W czasie zaborów Polacy musieli ukrywać się z czymś, co dzisiaj jest dla nas zupełnie normalne. Na przykład czytanie polskiej literatury, uczenie się po polsku, czy mówienie w tym języku. Za te rzeczy groziły srogie kary. Zaborcom zależało na tym, aby wykorzenić polskość, aby ludzie przestali mówić i czytać po polsku na rzecz języka rosyjskiego czy niemieckiego. Każdy podejrzany był przez cały czas obserwowany i szpiegowany. Uczniowie mieli nieregularne rewizje w swoich domach. Teraz nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak duże mamy szczęście. Bycie patriotą znaczyło w tamtych czasach więcej, ponieważ nie można było nim być. Od 100 lat żyjemy w wolnym kraju. Nikt nie każe nam walczyć za Ojczyznę, czy umierać za Nią, bo nie mamy ku temu powodów. Nasz patriotyzm powinien być widoczny w innym wymiarze: powinniśmy szanować symbole narodowe, znać hymn polski i śpiewać go w należnej pozycji z dumą na ustach, możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami i pokazywać to, kiedy wyjeżdżamy za granicę. Bycie patriotą oznacza także szacunek do siebie i cudzoziemców, którzy odwiedzają nasz kraj. Powinniśmy odwiedzać miejsca pamięci narodowej, składać tam kwiaty i zapalać znicze. Ważne jest także, aby brać czynny udział w różnych narodowych wydarzeniach.

Tymon Staniszewski, kl. VIII