Aktualnie

12.05.2020

Matematyka online

Matematyka online

W przedwojennym Lwowie żyło kilku wybitnych polskich matematyków. Często spotykali się w kawiarni, by dyskutować o zagadnieniach matematycznych. Legenda głosi, że zapisywali wszystko na blatach stolików, aż jedna z żon przekazała kawiarni gruby zeszyt w kratkę.

Także dzisiaj, aby omawiać matematykę, potrzebny jest "blat stolika", na którym się zapisuje i na który wszyscy patrzą. W szkole mamy tablicę i rzutnik. A na lekcjach online centralnym punktem jest tablica internetowa. Na początku lekcji są na niej niezbędne rysunki, wzory, treści zadań. W trakcie lekcji pojawiają się rozwiązania i wyjaśnienia. W nauce matematyki bardzo ważne jest pokazanie czegoś. Nawet genialni uczniowie nie mają szansy na rozwiązanie trudnych zadań, jeśli wcześniej nie zobaczą czegoś podobnego. Zatem na lekcjach patrzymy na tablicę. Na komputerze jest ona duża i wygodna, ale na telefonie też widać wyraźnie (można sobie fragmenty powiększać). I to jest największa zmiana w stosunku do lekcji w szkole.

Poza tym wiele rzeczy wygląda tak samo, jak wyglądało. Korzystamy z podręczników i zbiorów zadań, rozwiązujemy zadania w Matlandii i na stronie matzoo.pl. Do niektórych zagadnień przekazywane są dodatkowo filmy do samodzielnego obejrzenia. Kartkówki wypełniamy w Formularzach Google. Praca zdalna wymaga więcej samodzielności od uczniów. Dla wielu uczniów nieoceniona jest też pomoc rodziców. Zapewne nie przerobimy wszystkich tematów tak dokładnie, jak zrobilibyśmy to w szkole. Ale omówimy najważniejsze rzeczy i w następnej klasie na pewno nie będziemy mieć zaległości.

 

Marzena Wąsiewicz, nauczyciel matematyki

Copyright © 2012 Prywatna Szkoła Podstawowa w Milanówku