Aktualnie

10.06.2020

Litania

Litania

Koronawirus, koronawirus, koronawirus... to taka litania, która podzieliła świat na ten przed pandemią  oraz ten z pandemią. "Nie możesz zagrać z kolegami w piłkę - bo koronawirus". "Nie możesz pójść na basen - bo koronawirus". "Nie możesz iść na rowerowy plac zabaw - bo koronawirus". "Nie możesz przytulić się do ukochanej cioci - bo koronawirus".

To tylko małe potrzeby moich małych dzieci, a przecież ta litania ma tysiące wezwań w każdym domu. To szalenie męczące…, ale też niezwykle interesujące! Niesamowite w całej sytuacji jest to, że uczestniczę w czymś, co znajdzie się w podręcznikach szkolnych. Doświadczam czegoś, co wpływa na zmianę świata. Co o tym "momencie" opowiem dzieciom za kilkanaście lat? Pewnie o tym, że to czas wytworzenia niesamowitej więzi między trójką przedszkolaków pozbawionych pozadomowych kontaktów towarzyskich. Pewnie o dosłownym doświadczeniu domowego Kościoła. Na pewno także o tym, jak niesamowity potencjał kryje się po prostu w UCZENIU SIĘ funkcjonowania w nowej rzeczywistości, także zawodowej. Bo to trochę jak przeniesienie się do fantastycznej rzeczywistości ze snu, filmu czy komiksu. Ja, nauczyciel - w niepewności staram się ogarnąć sprzęt, klasę, przekazać niezbędne merytoryczne minimum w jakkolwiek strawnej formie. A to uczniowie z własnej inicjatywy mówią, co powinnam poprawić, aby było lepiej. Wprawdzie, zawsze ich pytałam o to, jak udoskonalić lekcje, jednak teraz to nabrało trochę innego znaczenia. Tym razem to nie ja jestem tą osobą, która wykazuje się wyrozumiałością i otwartością na to, że każdemu może zdarzyć się błąd. Teraz to Ci, którym powinnam wskazywać drogę, są wyrozumiali i otwarci wobec mnie. W normalnym funkcjonowaniu, po przekroczeniu progu szkoły, dom zostawał na zewnątrz. Teraz praca weszła za próg domu i nawet zajęła salon, na kilka godzin dziennie pozbawiając domowników ulubionego miejsca zabaw...

Na pewno opowiem też o tym, jak uczniowie uczą mnie systematyczności, jak uczą mnie pokory oraz pokonywania własnych słabości, ograniczeń, które w tym momencie ujawniły się w całej swej okazałości. Opowiem o tym, że nowe wyzwania rozwijają, dając ogromną satysfakcję. A jak zakończę tę litanię? Moi Uczniowie - Dziękuję!

Copyright © 2012 Prywatna Szkoła Podstawowa w Milanówku