Fizyka i astronomia na lekcjach w klasie I

Dziś w Naszej Szkole starsi uczniowie z szóstej, siódmej i ósmej klasy przygotowali dla młodszych dzieci z pierwszych klas pokaz eksperymentów fizyczno-chemicznych.
Młodsi uczniowie z pierwszych klas poznali zjawisko dyfuzji, zobaczyli jak powstaje ciecz newtonowska i poznali jej właściwości, zobaczyli jakie działanie ma ciśnienie w spoczywającej cieczy tzw ciśnienie hydrostatyczne. Dowiedzieli się również jak powstaje wysokie napięcie oraz jakie jest zastosowanie gazów łatwopalnych. Dużo emocji wzbudziło doświadczenie z wodą o różnej gęstości, która może oddzielać się od siebie. Na koniec zobaczyliśmy jak zrobić miotacz ognia. To był bardzo "naukowy" dzień. Dziękujemy starszym kolegom.

Ale to nie jedyne zajęcia z poważnych dziedzin jakie mają uczniowie z klas młodszych. . W ubiegły piątek, 22 lutego do naszej szkoły przyjechało mobilne planetarium. Wielki namiot w kształcie kopuły został rozłożony  w sali gimnastycznej. Tego dnia przedszkolaki i uczniowie klas I-III poznawały i zgłębiały tajniki astronomii. Podczas seansu w planetarium dzieci mogły poznać  podstawowe gwiazdozbiory - jak wielka Niedźwiedzica,  wpływ zanieczyszczeń światłem na niebo,  jak wygląda międzynarodowa stacja kosmiczna. Uczniowie dowiedzieli się również  jak to się dzieje, że mamy noc i dzień oraz  cztery pory roku. Lekcja w planetarium zaowocowała wieloma pytaniami. Wszystkim bardzo  się podobało to spotkanie, można było poczuć się jak naukowiec i podróżnik w kosmosie.