Aktualnie

29.05.2016

Dzień Rodziny i Dzień Talentów w 15-lecie Nowej Prywatnej Szkoły Podstawowej w Milanówku

Jak to zwykle bywa w sobotę, nikt nie chodzi do szkoły, tym razem było inaczej, a jak sami się przekonacie…

Dnia 21 maja w sobotę od godziny 10:00 do 13:00 nasza szkoła była otwarta, bowiem obchodziliśmy tego dnia niesamowity Dzień Rodziny. Był on połączony z Dniem Talentów a przede wszystkim z obchodami 15-lecia istnienia szkoły. Nasze wspólne świętowanie, uroczyście, serdecznym powitaniem rozpoczęła nasza pani dyrektor Agnieszka Kamińska wraz z uczennicą Zuzią Wiśniewską, która miała wizję i plan jak miałby wyglądać ten nasz uroczysty dzień.

W tym dniu szkoła wyglądała troszkę inaczej niż zawsze, przystrojona była kolorowymi proporczykami, które wykonali uczniowie. Na boisku pojawiła się scena a na niej nasi artyści, którzy prezentowali swoje ukryte talenty muzyczne i wokalne. Dookoła boiska rozstawiły się rozmaite stoiska różnych atrakcji. Przy scenie czuwały pani Dyrektor, pani Ewa Łączyńska, pani Agnieszka Kosowska, które pilnowały harmonogramu uroczystości i serdecznie zapraszały na scenę artystów. Zaprezentowało się sporo wspaniałych talentów, ukrytych w uczniach, rodzicach i nauczycielach.

Pani Ania Jeżak i pani Dorota Chimicz swą opieką objęły stoisko z różnymi gadżetami, gdzie można było zakupić rzeczy związane z naszą szkołą. Z panią Sylwią Moczadłowską można było doświadczyć różnych fascynujących eksperymentów naukowych. Wielu emocji dostarczała możliwość puszczania wielkich baniek mydlanych. Dyscypliny sportowej na rowerach z panem Radkiem Koszem też można było posmakować. Pod czujnym okiem trenerki pani Malwiny Kruczyńskiej swój talent niebywałej sztuki judo zaprezentowali nasi uczniowie od najmłodszych z klasy I do klasy III. Oj działo się na macie, działo… - ale wszyscy przeżyli. Talenty plastyczne też dały o sobie znać, niestrudzona pani Irenka od ceramiki wraz z dziećmi wykonywała różne ozdoby i ciekawe rzeczy. Pani Justyna Celewska uczyła jak można zrobić w prosty sposób kolorowy wiatraczek. Najmłodszym zaś wiele radości sprawiało stoisko pani Moniki Fitas-Durki, gdzie dzieci mogły swobodnie się brudzić i malować farbami na foli. Była także możliwość podziwiania prac plastycznych i bukietów kwiatowych uczniów i uczennic. Kuchenne rewolucje też zagościły. Pani Ula Figacz i pani Tereska serwowały cudownie upieczone na grillu kiełbaski i hot-dogi. Panie z cateringu szkolnego zapraszały wszystkich na przepyszne naleśniki z owocami. Na stole rozmaitości pojawiło się też wiele pysznych wypieków naszych rodziców a pani Danusia gasiła nasze pragnienie po słodkościach. Pan Fernando i pani Elwira wprowadzali nas przy swoim stoisku w kuchnię hiszpańską przygotowując z uczniami pyszną pa jolę. Tego dnia nasza świetlica i stołówka całkowicie zmieniły swój wygląd za sprawą pań nauczania początkowego Ewy, Ani, Wioli i Agnieszki, pani Ani od języka angielskiego oraz pomocy pani Danusi i siostry Urszuli, stały się salą wspomnień. Tam krok po kroku można było przypomnieć sobie dawnych nauczycieli, uczniów, miłe i trudne wydarzenia, których nasza szkoła doświadczała w ciągu tych piętnastu lat. U wielu osób, które tam zaglądały można było zaobserwować radość i wzruszenie. Pan Krzysztof Nasternak zatroszczył się o piękną prezentację tych naszych 15 lat w sali kinowej. W sali wspomnień można było wpisać w przygotowane przez panią Anię Łaszczych serduszko, za co lubię moją szkołę. Pan Bartek Nowacki zatroszczył się również o wydanie gazety szkolnej ze wspomnieniami, którą każdy mógł zabrać ze sobą do domu na pamiątkę.

O godzinie 11.00 rozbrzmiały fanfary. Zaprosiliśmy wszystkich do pierwszej, inauguracyjnej rozgrywki w grę planszową „Uroki Milanówka”. Gra jest pomysłem na uczczenie 15 lat działalności naszej szkoły.

Od września uczniowie klas IV-VI pod opieką koordynatorów projektu – pań Agnieszki Krzysiak i Joanny Pietkiewicz uczestniczyli w zajęciach poświęconych temu projektowi. Zapraszani byli miłośnicy i znawcy historii naszego miasta, odbyło się kilka spacerów z uczniami po najciekawszych zakątkach Milanówka. Z czasem zajęcia wzbogacone zostały o spotkania ze specjalistami od gier planszowych, z którymi uczniowie i nauczyciele opracowali model gry dotyczącej historii miasta.

Uznaliśmy, że pomysł na stworzenie gry jest bardzo ciekawy. W ostatnich latach mało jest dostępnych publikacji na ten temat, a historia miasta jest tak bogata i ciekawa, że trzeba o niej głośno mówić, widząc w niej również wartość edukacyjną.

Stworzenie profesjonalnego produktu tego typu wymagało dopracowania. Powstało 250 pytań dotyczących różnych kwestii związanych z Milanówkiem. Rysunki do kart używanych w grze stworzyły dzieci. Rodzice szkoły zaangażowali się w wymyślanie nazwy dla gry - wygrała nazwa: Uroki Milanówka. Pani Burmistrz uznała wartość naszego pomysłu i postanowiła wesprzeć to wydarzenie - objęła patronatem grę oraz przyznała dotację na realizację tego zadania. Przy korekcie pytań do gry związanych z historią miasta zaangażowało się wielu pasjonatów i znawców, jak choćby Andrzej Paszke, znawca historii kolejki WKD czy pani Kuldanek, pan Pettyn i pan Starościak. Włączyli się również nauczyciele z sąsiedniego gimnazjum. Pomysł przerodził się w duży lokalny projekt społeczny.

Święto szkoły ma plenerowy charakter, więc zdecydowaliśmy się przygotować grę w wersji terenowej – powiększoną dziesięciokrotnie.

Po krótkim przedstawieniu naszego projektu głos zabrała pani burmistrz, która wyraziła wsparcie i zaangażowanie do wydania gry. Podkreśliła istotną rolę edukacyjną tej publikacji.

Grę poprowadzili koordynatorzy projektu, drużyny były kilkuosobowe. Projekt gry planszowej o Milanówku wzbudził ogólne zainteresowanie i aplauz rodziców.

Dalsze losy gry można śledzić na stronie mto.edu.pl/pl/gra.

Wszystkie atrakcje w tym dniu zwieńczył przepyszny tort urodzinowy, przygotowany specjalnie na nasze 15 lat. Świeczki na torcie zapalała i zdmuchiwała kadra, która pracuje w naszej szkole od samego początku i dba, aby nasza szkoła działała super, czyli pani Ula Figacz, Ela Siwek, Ewa Łączyńska, Agnieszka Krzysiak i Ania Jeżak.

Tego dnia pogoda nam dopisywała, świeciło piękne słońce a śpiewom i zabawom nie było końca. Ten dzień zostanie na pewno przez nas zapamiętany do następnej okrągłej rocznicy naszej szkoły.

Copyright © 2012 Prywatna Szkoła Podstawowa w Milanówku